Da li će doći do poskupljenja kredita?

Bez autora
Jan 24 2022

Kamatne stope nikad niže, potražnja nikad veća. Tako se u jednoj rečenici može opisati trenutna situacija sa gotovinskim kreditima na bankarskom tržištu.

Svaki drugi kredit u banci je keš kredit, a pojedine banke spustile su kamatu ispod 1 odsto. Međutim, uzimajući u obzir stanje u ekonomiji na globalnom nivou, stopu inflacije i cene energenata ekonomisti procenjuju da će neminovno doći do poskupljenja kredita.

Ponude za keš kredite sa kamatom koja ide i daleko ispod godišnje stope inflacije građani ocenjuju kao dobru vest, no postavlja se logično pitanje gde je tu interes banaka.

"Da li je to ekonomski isplativo, verovatno kada pogledamo kamatu koju klijent plati verovatno nije za banku, ali se banka, verujem nada da će taj klijent kada dođe u banku pored tog kredita koristiti i neke druge proizvode koje banka nudi i da će banka imati mogućnosti da nadomesti deo kamate koju nema u tom iznosu", kaže Vladimir Vasić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.

Novac nikada nije bio jeftiniji ali ga treba iskoristiti pametno, upozoravaju stručnjaci, jer je jedino takvo zaduživanje ekonomski isplativo. Prema oceni ekonomiste Dragana Ilića snižavanje kamatnih stopa posledice su konsolidacije bankarskog tržišta, borbe za klijente ali i činjenice da banke imaju višak novca.

"Kao kada u bilo kom poslu imate mnogo robe, želite da je plasirate i da napravite što veći stepen obrta te robe. Tako je i sa bankama. One žele da plasiraju svoju robu, koju sa druge strane nabavljaju po još povoljnijim uslovima. U zemljama EU vi danas imate i destimulišuću kamatnu stopu na štednju, tako da oni iz relativno jeftinih izvora nabavljaju taj novac i dalje ga plasiraju na tržište", kaže ekonomista Prof. dr Dragan Ilić.

"Nivo kamatnih stopa diktira krupniji bankarski segment i to je ono što je poznato, da postoji višak novca na tržištu i to je rezultat nekog štampanja para na makroekonomskom nivou što je rezultiralo niskim kamatnim stopama koje banke mogu da ponude. Pretpostavlja se da će to trajati bar još godinu dve dana", ocenjuje Dušan Uzelac ekonomista portala "Kamatica i dodaje da to što su krediti jeftini ne znači da odluku o njihovoj kupovini treba da donosimo na prečac.

"Dakle samo zato što je nešto jeftino ne znači da mi moramo to i da kupimo, to je ono što je upozorenje građanima. To što su krediti jeftini ne znači ništa, vi morate da svoju računicu izvedete i da kupite kredit kada ste spremni, kada umete da ga kupite i kada ste spremni da ga otplatite."

Sa druge strane veća potražnja za keš kreditima ukazuje na to da je građanima potrebno više novca za život, a banke su pronašle računicu da odgovore na zahteve klijenata i ostvare profit.

Potražnja za keš kreditima bukvalno je eksplodirala u prošloj godini. Statistika kaže da su od ukupnog broja kredita u 2021. godini 56 odsto činili upravo gotovinski krediti. Trenutno njihov postotak je na 61 odsto što govori o nastavku trenda potražnje za dodatnim novcem.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik